Martin Krejsa
Martin Krejsa (* 1965, Ostrava) je vysokoškolský pedagog na VŠB-TU Ostrava, publicista a fotograf. Horolezectví se věnuje od roku 1980, kdy začal nejprve zlézat skály v okolí Ostravy. Velmi si zamiloval Vysoké Tatry a postupem času v nich přelezl okolo stovky výstupů ve všech podstatných stěnách slovenské části. Na počátku devadesátých let se začal věnovat také sportovnímu lezení a zúčastnil se i závodů Českého poháru. Nejvíce jej to ale táhne do hor, a tak se zúčastňuje horolezeckých výprav do Pákistánu, Nepálu, Peru a Gruzie. Nadále zůstává věrný i Vysokým Tatrám, i když mnoho cest přelézá v dalším oblíbeném horstvu – v Dolomitech. Skalní výstupy podniká rovněž v Severní Americe, na Krymu a Sardinii.
Své zážitky z lezení začal koncem devadesátých let publikovat v horolezeckých časopisech Adventure a Everest, později se pak stává pravidelným spolupracovníkem časopisů Montana, Lidé a hory a Horolezec. Ve svých článcích se specializuje zejména na portréty legendárních horolezců minulosti a významné události českého, československého, ale i světového horolezectví. Zálibu nalezl také v jiných odvětvích sportů a dobrodružných aktivit v přírodě, jako je lyžování, skialpinismus, jeskyňářství a vodáctví, což zúročil při tvorbě 100 dílů pořadu Na luftu v regionální moravskoslezské televizi Polar, kde vystoupilo pět desítek významných postav českého dobrodružství.
Od roku 2016 působí jako člen správní rady nadačního fondu Historie dobrodružství, který se snaží mapovat pozapomenuté události z historie českého a československého dobrodružství. Kniha vychází pod patronátem tohoto fondu.
Petr „Pepe“ Piechowicz (* 1971, Bohumín) je fotograf na volné noze a výškový specialista. Horskému sportu se věnuje od třinácti let. Začal jako jeskyňář ve speleologickém oddíle Orcus Bohumín. V roce 1988 se zúčastnil speleologické expedice Tromso do Norska. V osmdesátých letech Pepeho uchvátilo volné lezení, kterému se postupně začal věnovat naplno. Jeho lezecký repertoár sahá od boulderingu až po bigwally, které poprvé okusil na expedici v Peru v roce 2002, kde se skupině povedlo vylézt stěnu La Esfinge (5 325 m) cestou Kruz Del Sur. Na tuto výpravu navázal o rok později další expedicí, tentokrát do afrického Mali, kde se pokusili o přelezení cesty Harmattan Rodeo na věž Kaga Pamari. Po roční pauze způsobené tropickou malárií se v roce 2005 vydal na československou horolezeckou expedici do pákistánského Karakoramu.
Profesionálně se začal zabývat fotografováním díky Jirkovi Růžičkovi, šéfredaktorovi časopisu Montana, kde publikoval své první lezecké fotografie. Následně byly jeho fotografie otištěny i v jiných našich a zahraničních periodicích. Z cest a výprav do skal a hor vzniklo několik samostatných i společných výstav, lezeckých kalendářů, přednášek a projekcí. Fotografie Petra Piechowicze získávají ceny na místních, ale i zahraničních soutěžích: Štíty Viléma Heckela, Memorial Maria Luisa (Španělsko) a CVCE Photo (Španělsko). Kromě focení se dostal i za hledáček kamery, kdy se profesně spojil s Petrem Kašparem při práci pro původně reklamní spot, ze kterého se vyklubal oceněný film Sandstone. Nedávno pracoval na filmovém projektu Koruna Himaláje.


Navždy první
Příběhy legendárních československých horolezců. Unikátní portréty nejvýznamnějších československých horolezců na jejich dlouhé cestě k prvním himálajským výstupům. Kniha zachycuje historii…