Steve Loveček Lichtag

Steve Loveček Lichtag, narozen 4. 3. 1954 ve Znojmě, studoval literárně dramatický obor na konzervatoři v Brně u Stanislava Zindulky, v letech 1974–1976 působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě, do roku 1979 hrál např. ve filmech Holky z porcelánu, Pan Tau, Náš dědek Josef, Smyk na mrkvi a v televizních pořadech.

V roce 1979 odešel do exilu v USA, od roku 1987 se věnoval výhradně filmu jako producent, od poloviny devadesátých let filmy nejen produkuje, ale i režíruje (Žraločí tango u Walker’s Cay, Obr zvaný Jewfish, Nassauští kanici, Ošklivá kráska muréna, Cesta do langustího ráje, Soumrak rybích pastí, Carcharias — Velký bílý). Jeho filmy získaly řadu ocenění, nejúspěšnějším z nich byl právě posledně jmenovaný Carcharias — Velký bílý, který získal na příklad Grand Prix na festivalech v Bělehradě, Štrasburgu, v Černé Hoře, Istanbulu, na Slovensku a v Itálii. Je také držitelem evropské filmové ceny Royal Award udělované v Berlíně.

V roce 2010 spatřil světlo světa dokument Poslední lovci, který přináší pohled na drsný život lamalerských velrybářů na indonézském ostrově Lembata. V roce 2015 uvedl do kin rodinný celovečerní 3D film Byl jednou jeden ostrov – Aldabra.

Vzhledem k vysoké divácké sledovanosti a vypovídající hodnotě mají projekty Steva Lichtaga široký dopad na veřejné mínění po celém světě.

© 2019, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořilo Foreveryone