Miroslav Zikmund, Miroslav Náplava, Petr Horký

Miroslav Zikmund (* 14. 2. 1919, Plzeň, ✝ 1. 12. 2021, Praha)
Spolu s Jiřím Hanzelkou přespali na Cheopsově pyramidě, filmovali zrození sopky, projeli Núbijskou poušť, žili s ekvádorskými lovci lebek. Procestovali 112 zemí a teritorií celé planety, zdokumentovali svět. Pobývali v Africe, když zanikal koloniální systém, vynesli československou vlajku na Kilimandžáro, v konžském pralese navštívili Pygmeje. V legendární Tatře 87 urazili 111 000 kilometrů, vrátili se do komunisty zadrátované vlasti. Cestou po Asii a Oceánii zažili rovníkový „Neptunův křest“, hovořili s prezidenty, s Gagarinem i Hillarym, jako první projeli napříč Sovětským svazem, posunuli hranice možného. V roce 1968 odmítli okupaci i nastupující normalizační režim, na dvacet let se pak stali politicky nežádoucími osobami. Natočili 4 celovečerní a 147 dokumentárních filmů, napsali 700 rozhlasových a 300 novinových reportáží, prodali 6,5 milionu knih a jejich publikace patří mezi klenoty českého cestopisu. Působivou bilanci Zikmundových aktivit rozšiřuje precizně vedený osobní archiv, který tak zařazuje příběh jednoho muže do souvislostí téměř posledních sta let a do osudu celé historie naší republiky. Obdivuhodný příběh této osobnosti inspiruje už několikátou generaci.

Miroslav Náplava (* 1966)
Spisovatel a režisér cestopisných dokumentů. Účastník a organizátor řady expedic, např. Olgoj chorchoj do mongolské Gobi nebo Tajné vraky na Maledivách, kde s Petrem Horkým objevili dva lodní vraky. Je autorem knihy Plavby „sebevrahů“ a spoluautorem dalších sedmi titulů, např. Století Miroslava Zikmunda. Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z – fenomén českého cestopisu. Je režisérem úspěšného dokumentárního seriálu Srdcaři v Africe a nyní pracuje na osmidílném pokračování Srdcaři na severu.

Petr Horký (* 1973)
Režisér, polárník. Od roku 1994 působil jako moderátor a později režisér v České televizi. Autor zhruba stovky dokumentárních filmů. Za celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda byl nominován na Českého lva, tento titul se stal v roce 2014 nejnavštěvovanějším dokumentem v českých kinech. Pro ČT moderoval přes 1 500 živě vysílaných pořadů i řadu předtáčených magazínů. Je nositelem řady filmových ocenění (například na Czech Press Photo) a dvojnásobným držitelem literární Ceny Egona Erwina Kische. Natáčel na vybuchující sopce Merapi, s velkým bílým a s tygřími žraloky bez jakékoli bariéry. Na Maledivách objevil vraky starých lodí, došel na severní pól i pól chladu – nejchladnější obydlené místo světa, na lyžích přešel Grónsko, uskutečnil první zimní přechod mongolského jezera Khovsghol.

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Sloni žijí do sta let

Cestopis o návratech nejen na Srí Lanku vyšel ke 100. narozeninám Miroslava Zikmunda. Sloni žijí do sta let je cestopis prostorem i časem, příběh o náhodách, zrání a stárnutí. Je...

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 279 Kč
Koupit
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO