Milan Švihálek, Miroslav Kačor, Marek Hýža

Milan Švihálek (* 1944), absolvent Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1968 do roku 1994 pracoval v ostravském studiu Československé a později České televize jako redaktor, dramaturg, scenárista a moderátor. Autor stovek pořadů a dokumentárních filmů převážně zeměpisného, vzdělávacího a soutěžního charakteru. Mezi lety 1991 až 1994 vedl v ČST a ČT Ostrava tvůrčí skupinu publicistiky a dokumentaristiky. V roce 1994 zvolil svobodné povolání a od té doby působí jako novinář na volné noze. Vydal kolem dvaceti knih věnovaných zajímavým osobnostem z oblasti společenských věd, umění, cestovatelství, medicíny, vynálezectví atd. Jako publicista a novinář spolupracuje se všemi médii, v poslední době převážně s rozhlasem. Žije v Šenově u Ostravy.

Miroslav Kačor (* 25. dubna 1950, Šenov, ✝ 20. březen 2018), absolvent FAMU v Praze. Pracoval v Krátkém filmu, televizní společnosti Kabel Plus a v České televizi. Působil jako novinář, produkční a dramaturg. Je autorem více než 450 scénářů k animovaným, dokumentárním i hraným filmům a televizním pořadům. U 88 z nich je podepsán i jako režisér, u těch animovaných vesměs ve spolupráci s manželkou Martou, výtvarnicí a animátorkou. Ve své tvorbě se významně zaměřoval na osobnosti narozené v moravskoslezském regionu (Emil a Dana Zátopkovi, Leoš Janáček, Sigmund Freud atd.), na literaturu faktu a historii. Je autorem stočtyřicetidílného dokumentárního cyklu České televize Osudové okamžiky, jež se vracejí k mimořádným událostem 20. století na území bývalého Československa. Osobně připravil 60 scénářů Osudových okamžiků, z nichž 22 režíroval. Napsal i stejnojmennou knihu, do které zahrnul dvacet nejzajímavějších případů tohoto cyklu.

Marek Hýža (* 1971), absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Od roku 1997 pracoval v ostravském studiu České televizi jako redaktor, dramaturg a moderátor. Od roku 2006 působí jako publicista, producent, scenárista a režisér na volné noze. V České televizi se podílel na mnoha dokumentárních a publicistických pořadech jako například Ta naše povaha česká, Osudové okamžiky, Zapomenuté výpravy, Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem, Zatopené osudy, Vodácká putování atd. Je autorem řady dokumentů. Pro televizi NOE realizoval úspěšný seriál Zachraňme kostely a jako průvodce se podílel na hodinovém dokumentu pro americkou televizi EWTN Jan Nepomuk Neumann. Jeho film V divokých peřejích Colorada byl oceněn jako nejlepší sportovní dokument na festivalu Prix CIRCOM Regional 2010 na Maltě. Dokument Zrušíme tělocvik z cyklu Ta naše povaha česká získal na festivalu v Miláně 2011 hlavní cenu Italského olympijského výboru. Je autorem tří knih. Jeho největšími životními koníčky jsou rodina a sport ve všech podobách.

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Zapomenuté výpravy

Kniha, která vám prošlape cestu do světa. ​ 60 příběhů o českém cestovatelském srdci. Šedesát příběhů o lidech, kteří v posledních dvou stoletích pomáhali přes...

Běžná cena: 598 Kč
Naše cena: 478 Kč
Koupit
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO