Michal Vičar

Cestovatel Michal Vičar (*1985) vystudoval psychologii a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Ještě před výpravou kolem světa, na níž ho vedle embéčka Julie doprovázel i jeho slovenský bratranec Martin Beťko, probrouzdal mnohé státy světa — vedle zemí západní Evropy také Rumunsko, Ukrajinu, Srbsko, Kosovo, Albánii, Turecko, Bosnu a Hercegovinu, Laponsko či USA. Na cestě okolo zeměkoule mu připadla role fotografa. Žije v Olomouci a kniha Embéčkem kolem světa je jeho prvotinou.

Lidé na nás koukali všude. Nezapomenu na jednoho pána, který nás tahal z písku v Guyaně. Pořád dokola se ptal, jestli je to nejstarší auto v České republice.
Michal Vičar pro Deník.cz

Poslechněte si rozhovor pro Český rozhlas.

Jaká situace byla za celou dobu nejrizikovější?

Určitě bouračka ve Venezuele. Srážku s autobusem Julie odnesla pomačkaným předkem, ale i to bylo řešitelné. Vždycky jsme si říkali, že když se auto rozbije úplně, tak aspoň nebudeme muset platit poplatky za jeho dopravu zpět přes oceán. Osobně jsem měl hodně špatný pocit, když nám ráno na brazilské hranici někdo zabušil na okno pistolí. Pak se sice ukázalo, že šlo o policisty v civilu pátrající po nějakém uprchlém vězni, ale příjemné to rozhodně nebylo. 

Michal Vičar v rozhovoru pro National Geographic.

 

 

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO