Helga Hošková-Weissová

Helga Hošková-Weissová se narodila 10. listopadu 1929 v Praze v židovské asimilované rodině. V prosinci 1941 byla s rodiči deportována do terezínského ghetta, prošla Osvětimí, Freibergem a Mauthausenem. Je jedním z mála bývalých terezínských dětí, které přežily holocaust.

Po válce se vrátila s matkou do Prahy, otec nepřežil. Dohonila ztracená školní léta, vystudovala střední grafickou školu a současně externě gymnázium. Složila maturitu na obou školách a pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v atelieru profesora Emila Filly a Aloise Fišárka. Ve své umělecké tvorbě se věnuje převážně válečné tematice.

Obrázky, které namalovala a nakreslila při pobytu v Terezíně a které doprovázejí její deník, byly v roce 1998 publikovány v knize Maluj, co vidíš (Zeichne, was Du siehst, Wallstein Verlag) a v roce 2010 v novele I viděl Bůh, že je to špatné (And God Saw That It Was Bad, Yad Vashem Publications), kterou napsal její tatínek při pobytu v Terezíně. Své malby a kresby vystavovala na četných výstavách po celém světě. V roce 1993 byla její tvorba oceněna udělením čestného doktorátu na Massachusetts College of Art v Bostonu.

V roce 2009 jí byla udělena Medaile Josefa Hlávky za celoživotní dílo a 28. října 2009 jí byla udělena prezidentem České republiky Václavem Klausem Medaile Za zásluhy I. stupně v oboru kultury, umění a vzdělávání.
V roce 2016 přijala z rukou ministra kultury titul Dáma české kultury.

V roce 1954 se provdala za hudebníka Jiřího Hoška, má syna, dceru a tři vnučky a dodnes žije v pražském bytě, ve kterém se narodila.


6. 3. 2016: Helga Hošková-Weissová celý život maluje, co vidí. Přečtěte / poslechněte si příspěvek na stránkách Českého rozhlasu»
22. 2. 2016: O svůj příběh se Helga Weissová-Hošková podělila s fotografem webu ČT24 Janem Langerem. Podívejte se na fotogalerii na stránkách ČT24»

Rozhovor s paní Helgou Hoškovou-Weissovou a ukázky ilustrací z knihy Deník 1938–1945Mexické televizi»

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Nikdo nás nečekal

Výjimečný životní příběh autorky bestselleru Deník 1938–1945. Autobiografie akademické malířky, přeživší holocaustu, Helgy Hoškové-Weissové je vpravdě fascinující čtení. Vzpomíná...

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
Koupit

Deník 1938–1945

Příběh dívky, která přežila holocaust. Vůbec první vydání autentického deníku pražské židovské dívky vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy. Deník Helgy...

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
Koupit
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO