Haing Ngor, Roger Warner

Haing Ngor pracoval jako lékař v rodné Kambodži, ale v roce 1975 po násilném převzetí moci Rudými Khmery se jeho život obrátil naruby. Rudí Khmerové vyhnali veškeré obyvatelstvo včetně mladého Ngora s rodinou z měst na venkov a z lidí se stali „váleční otroci“, kteří pracovali v rozsáhlém gulagu střeženém brutálními dozorci a prošpikovaném udavači. Ngor přežil neuvěřitelná strádání. V roce 1979 se mu podařilo z Kambodže uprchnout a byl přesídlen do Spojených států, kde jako sociální pracovník pomáhal jiným uprchlíkům. Zahrál si roli kambodžského překladatele Ditha Prana ve filmu Vražedná pole (1984), za kterou získal Oscara. Poté hrál také ve filmovém dramatu Nebe a země Olivera Stonea a objevil se i v několika dalších filmech a televizních pořadech. Nicméně herecká dráha pro něj byla vždy druhořadá; jeho hlavním cílem bylo pomáhat Kambodžanům a dostat zločince z řad Rudých Khmerů před soud. Ngor zemřel v roce 1996 při loupežném přepadení losangeleským gangem, když se snažil ubránit medailonek s obrázkem své zesnulé manželky.

Roger Warner je novinář, válečný historik a autor několika knih o jihovýchodní Asii. Jeho Shooting at the Moon: The Story of America's Clandestine War in Laos získala cenu nadace Overseas Press Club za nejlepší dílo o zahraniční politice. S Haingem Ngorem se poprvé setkal v uprchlickém táboře u thajských hranic, když mladý kambodžský lékař procházel hlubokým duševním otřesem po letech prožitých pod Rudými Khmery.

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Vražedná pole

„Nic nezformovalo můj život tak, jako to, že jsem přežil režim Pol Pota. Jsem přeživší kambodžského holocaustu. To je to, co jsem.“ V dubnu 1975 se dostali v Kambodži...

Běžná cena: 448 Kč
Naše cena: 358 Kč
Koupit
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO