• Výraz je příliš krátký. Zadejte minimálně 3 znaky

    Nic nebylo nalezeno.

Zbývá 598 Kč do dopravy ZDARMA

Čas riskovat všechno

E-KNIHA
ke stažení
225 Kč

Skutečný příběh o „irském Wintonovi v sukních“ – Mary Elmesové, zapomenuté válečné hrdince, která zachránila desítky dětí před smrtí.

Clodagh Finnová procestovala Evropu, aby sestavila příběh této pozoruhodné neznámé Irky a setkala se s mnohými z dětí, které Mary Elmesová zachránila. Tato kniha překypující odvahou, hrdinstvím, dobrodružstvím a tragédií konečně zachycuje vzpomínky na ni. Děti ji nazývaly „miss Mary“ a dodnes si pamatují její vlídnost. Poskytovala jim jídlo a přístřeší a později riskovala život, aby jim pomohla uniknout z transportů do Osvětimi.
Mary Elmesová opustila skvělou akademickou dráhu a vydala se do válečné oblasti, aby pomáhala dětem ve španělské občanské válce. V roce 1939 uprchla před frankistickými oddíly, ale po vypuknutí druhé světové války pokračovala v práci pro uprchlíky ve Francii. V roce 1942, když začalo být zřejmé, že jsou Židé deportováni na smrt, v kufru svého auta pašovala jejich děti do bezpečí. Byla zatčena gestapem a uvězněna, ale po propuštění se hned zase vrátila ke své práci. Po válce se Mary vdala a usadila a nikdy nemluvila o tom, co dělala dříve. Její příběh upadl do zapomnění.
V knize Čas riskovat všechno je její pozoruhodný příběh konečně vylíčen tak, jak si zaslouží.  

EAN: 9788075658753

Datum vydání: 20.1.2020

Původní název: A Time To Risk All

Překladatel: Marie Jungmannová

Recenze

„Podmanivý příběh neopěvované irské hrdinky dvou válek.“
Madeleine Keaneová, Sunday Independent

„Osvětluje život Mary Elmesové a ukazuje pozoruhodnou, nezávislou a odvážnou ženu, jejíž soucit neznal hranic.“
Yvonne Altman O´Connorová, ředitelka odboru kultury a vzdělávání, Irské židovské muzeum