Archie Brown

Archie Brown (Archibald Haworth Brown, nar. 10. 5. 1938), britský politolog a historik, se stal v roce 2005 emeritním profesorem Oxfordské univerzity, kde působil jako profesor politologie a ředitel Centra pro ruská a východoevropská studia na St. Antony College.

Je autorem řady publikací o sovětské a ruské politice i o komunistické politice obecně. Brown působil jako hostující profesor i na univerzitách v Yale, Connectitcutu, na Kolumbijské univerzitě a Texaské univerzitě.
Od roku 1991 je členem Britské akademie, kde v letech 1999–2002 zastával funkci vedoucího sekce politických studií. V roce 1999 byl zvolen členem Akademie učených společností pro společenské vědy (Academy of Learned Societies for the Social Sciences), v roce 2003 se stal čestným zahraničním členem Americké akademie věd a umění. Brown je autorem řady knih zabývajících se sovětskou a komunistickou politikou, jeho titul  Faktor Gorbačov,  vydaný v roce 1996, získal cenu W. J. M. Mackenzieho udělovanou britskou Asociací politických studií jako „nejlepší kniha roku v oblasti politických studií“.

© 2021, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO