Alex Ferguson, Michael Moritz

Sir Alex Ferguson se narodil roku 1941 ve skotském Govanu, který je dnes součástí Glasgow. Později jako střední útočník a vyhlášený kanonýr přestoupil do místního klubu Rangers za rekordní částku vyplacenou ve skotském fotbale. V roce 1974 se vydal na trenérskou dráhu v East Stirlingshire a St. Mirren. Později vedl Aberdeen, kde upoutal širší pozornost úspěšnými výsledky v domácích soutěžích a v roce 1983 ziskem Poháru vítězů pohárů po finálovém vítězství nad Realem Madrid.

O tři roky později přišel do Manchesteru United, s nímž pak vyhrál 38 trofejí. Patří k nim pět vítězství v Poháru FA, třináct v anglické Premier League a dva triumfy v Lize mistrů. V roce 1999, kdy si Manchester United připsal tzv. treble, byl Alex Ferguson povýšen do šlechtického stavu. Za celou kariéru získal 49 trofejí, což z něj dělá nejúspěšnějšího britského trenéra všech dob.

V roce 2013 sir Alex oznámil, že odchází do fotbalového důchodu. Manchesteru United nicméně slouží dál ve funkci ředitele a kromě toho přednáší v rámci programu vzdělávání vedoucích pracovníků na Harvard Business School.

 

Sir Michael Moritz se narodil v Cardiffu, studoval v Oxfordu a koncem sedmdesátých let se stal ve Spojených státech reportérem časopisu Time. V té době se setkal s mladým Stevem Jobsem a napsal vůbec první knihu o společnosti Apple The Little Kingdom: The Private Story of Apple Computer. Moritz se autorsky podílel na druhé knize o podnikání, která nese titul Going for Broke: The Chrysler Story, a v roce 1986 se stal zaměstnancem společnosti Sequoia Capital v kalifornském Silicon Valley.

Výsledkem těsné spolupráce Sequoia Capital s mladými zakladateli byly společnosti, které dnes mají hodnotu skoro 1,5 bilionu dolarů, což je více než hodnota kterékoli jiné investiční firmy na světě. Sequoia Capital patřila k prvním investorům ve firmách, jako jsou Apple a Cisco a v nedávnější době YouTube, Airbnb, Dropbox a WhatsApp. Michael Moritz byl nebo stále je členem představenstva firem Google, Yahoo!, PayPal a LikedIn.

V roce 2012 se stal ředitelem Sequoia Capital a o rok později byl povýšen do šlechtického stavu. Jednou z filantropických aktivit jeho rodiny je největší evropský stipendijní projekt zaměřený na podporu vysokoškolských studentů pocházejících z rodin s nízkým příjmem. Michael Moritz, jehož rodiče uprchli z nacistického Německa, žije s manželkou Harriet Heymanovou v San Franciscu.

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Leader

38 let v čele nejen Manchester United. Nepostradatelný zdroj inspirace pro všechny, kteří se chtějí stát leadery! Sir Alex Ferguson o 38 letech rekordně úspěšné kariéry nejen v čele Manchesteru...

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
Koupit
© 2020, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořilo Foreveryone